? .:: dr. Németh Zsuzsanna csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos, homeopata, fitoterapeauta ::.
dr. Németh Zsuzsanna csecsemő és gyermekgyógyász szakorvos, homeopata orvos, fitoterapeauta homeopátia, fitoterápia
Fitoterápia
Telefon, bejelentkezés: 20-46-86-51620-46-86-516 Email: info@doktorneni.hu

     Magamról
     Rendelési idő
     Kérdezz-felelek

       CIKKEK
       A homeopátiáról

     Golyók szedése
     A homeopátia története évszámokban
     A homeopátiás gyógyszerek
     Gyógyszerszedés alapszabályai
     Útipatika ajánlás
     Utazási betegség
     Rovarcsípések kezelése
     Őszi megfázások
     Napégés kezelése
     Középfülgyulladás kezelése

       CIKKEK
       Gyerekekről

     Szoptatás
     Közösségbe illeszkedés nehézségei
     Csecsemőkori hasfájás
     Gyermekkori bőrkiütések
     Gyógyszer adása babáknak
     Vírusfertőzés
     Óvodai esés
     Allergia
     Oltások
     Poratka
     Szemölcsök
     Ha nem alszik a baba...







Gyakori allergiák gyermekkorban


Az allergiás betegségek egyre gyakrabban és súlyosabb formában jelentkeznek, már 4 éves kor alatt 35-40% a gyakoriság.
A tendenciáért a szervezetünket ért mind nagyobb kémiai terhelés is felel: a környezetszennyezés, a növényvédő szerek, az élelmiszerekben levő tartósítószerek, a gyógyszerek, valamint a táplálkozás is okolható.
Az allergia a civilizációs betegség is- minél sterilebb környezetben, védettebben él a gyermek és minél kevesebb fertőzést vészel át, minél több allergiás beteg van a családban, annál nagyobb a kockázat. A hajlam örökölhető, egyik szülő betegségénél 30-50 %, mindkét szülő betegsége esetén 60-80%-ra nő az esély.
Az allergia többféle módon jelentkezhet, attól függően, hogy mi váltja ki és milyen tüneteket okoz.

Az ételallergia ételekre való túl heves reakciót, allergiás tünetek megjelenését jelenti átmenetileg vagy egész életen át.
Mikor gondoljunk ételallergiára? Ha a baba tartósan étvágytalan, elhúzódóan hasmenése, van, puffadt a hasa, tartósan vagy többször bőrkiütése van, nem akar elfogadni valamilyen ételt, akkor fel kell vetni a gyanút.
Nálunk a tehéntej- és a tojásallergia a leggyakoribb. Az első tünetek akkor jelentkeznek, amikor a tej és tojás bekerül az étrendbe. A tojásallergiát lassan növik ki a gyerekek, a tejallergia 3-6 éves korra általában megszűnik
Tejallergia a még kizárólag szoptatott babán is jelentkezhet, ezt fokozott hajlam okozza. A tejalapú tápszer is okozhat panaszt, illetve akkor jelentkezik tünet, ha túl korán kap a baba tehéntejet. A tünetek azonnal, de akár hónapok múlva is jelentkezhetnek.
Leggyakoribbak a gyomor-bélrendszeri panaszok, mert az allergén a vékonybél nyálkahártyáján keresztül jut be. A fő panaszok hányinger, hányás, hasmenés, hasi görcsök, véres széklet, és társulhat vashiányos vérszegénység.
Előfordul még bőrtünet is: ajak és szemhéjduzzanat, csalánkiütések, viszketés, ekcéma. Gyakoriak a légúti panaszok, mint orrfolyás, orrdugulás, középfülgyulladás, hörghurut, asztma, gégehurut (croup). A tünetek kombinálódhatnak is.
A tojás fehérje része és sárgája is erősen allergizál, pedig a tojás metionin aminosav tartalma miatt fontos táplálék. A kettő és három éves gyerekek 2,5% -a tojásallergiás. Bőr- és légúti tünetek is jellemzik, mint allergiás bőrkiütés, ekzema, gyakori légúti betegségek.
A gabonatartalmú ételek is okozhatnak panaszt, ún.lisztérzékenységet (coeliakia). Az egész életen át tartó betegséget a gluténnek (sikér) nevezett gabonafehérje okozza, melyet a búza-, árpa-, tönköly- durum- és a rozsliszt is tartalmaz.
Az első tünetek általában a gabonaételek bevezetése után fél-egy évvel jelentkeznek, fokozatosan alakulnak ki attól függően, mikor és ennyi gabona étel került bevezetésre.
Jellemző az elhúzódó hasmenés (halvány színű, zsíros és emésztetlen ételt is tartalmazó széklet), hasi fájdalom (a fokozott gázképződés, felfúvódás miatt). A bélbolyhok tönkremennek a bélfalban, a tápanyagok nem tudnak felszívódni: fogyás, gyengeség alakul ki. Emellett lehet még fejfájás, vérszegénység, hajhullás, bőrkiütések, csontritkulás, rossz fogazat, nőknél meddőség, esetleg késői pubertáskor.
A sérült bélfal miatt kialakulhat még egyéb ételérzékenység, cukorbetegség is társulhat. Kezeletlen esetben nagyobb arányba jelentkezik a bélfal rosszindulatú daganata (limfóma).

Mit egyen, mit ne egyen a baba?


Mivel egyre több az allergiás beteg, már születéstől a megfelelő táplálékot kell a kicsinek kapnia. Hazánkban sajnos elterjedt tévhit, hogy az egyéves kisbaba már azt ehet, amit a felnőttek. Ez nem így van, emésztő- és immunrendszerük még éretlen, csak 3-7 éves korra éri el azt a szintet, amikor alkalmas a felnőttek táplálékának megemésztésére.
Emellett amit ma megeszünk, nagyon távol van a táplálék eredeti, természetes formájától. A boltban vásárolt ételeket a feldolgozás során megfosztják értékes hatóanyagaiktól, adalékanyagokkal dúsítják (hiába a sok toxikológiai vizsgálat, a fogyasztóvédelmi előírások, ezeket sajnos sokszor megsértik, és sok engedélyezett adalékanyagról derül ki mérgező, allergizáló hatás). A legegészségesebb és legbiztonságosabb a babának az otthon elkészített étel, mert a konzervek tartalmazhatnak allergizáló anyagokat.

Már megelőzéssel sokat tehetünk!


Már terhesség alatt, ha a családban van ételallergiás, érdemes figyelni a táplálkozásra (napi 2 dl tej, hetente 2 tojás javasolt). A szoptató anyukánál fontos (ha az anya allergiás, teljesen ki kell iktatni az adott táplálékot) a tejfogyasztás korlátozása (2 dl/nap, vagy annak megfelelő tejtermék), a tojásfogyasztás korlátozása (2-3 db tojás/hét), a gyakori táplálék allergiát kiváltó ételek kerülése (eper, olajos magvak, halak, tenger gyümölcsei).
Ami kerülendő a gyermekeknél:
- kisbabáknál a tej, a tojás, a szója, a gabona és a hal, a citrusfélék, a kivi és a banán is.
- nagyobb gyermekeknél és felnőtteknél az adalékanyagok, ételszínezékek, tartósítószerek, egyes gyümölcs- és zöldségfélék (pl. paradicsom, zeller, földimogyoró) fogyasztása okozza az érzékenységet.

Csecsemőknél a megelőzés főbb elemei:
- 6 hónapig kizárólagos szoptatás, hozzátáplálás csak 6 hónapos kor után legyen
- az erősen allergizáló ételek kerülése minimum 12, de inkább 24 hónapos korig (tej, tojás, szója, mogyoró, hal, dió, csokoládé, déligyümölcsök, apró magvas gyümölcsök, pl. eper).
- ne kapjon a baba olyasmit, ami a testvérének panaszt okozott.

A hozzátáplálás fokozatos legyen:
- hat hónapos kortól fokozatosan vezessük be a baba étrendjébe a gyümölcslevet (alma), majd gyümölcspépet (alma, banán, meggy, körte, őszibarack), és a főzelékeket (burgonya, sárgarépa, cékla, saláta, brokkoli, sütőtök, zöldborsó, zöldbab, spárga, spenót).
- az első fogacskák kibúvása után adhatunk gyümölcs- és zöldség darabot is (alma, banán, répa, brokkoli)
- húst csak 6 hónap után adjunk a babának (csirke és pulykamell).
- féléves kor után cukrozatlan gyümölcslevet, vizet adjunk inni.
Kezelés kialakult allergia esetén:
Tej- és tojásallergia esetén az ezeket még nyomokban tartalmazó ételeket is teljesen el kell hagyni. A szigorú diétát be kell tartani - hónapokig vagy akár évekig. Emellett biztosítani kell a gyermek fejlődéséhez, növekedéséhez szükséges energia- és tápanyagtartalmat, különösen a kalciumot, lehetőleg élelmiszerekből.
Lisztérzékenységben az egyetlen kezelési mód a tünetmentesség elérésére, az életre szóló gluténmentes étrend. Az élethosszig kerülendő, gluténtartalmú élelmiszerek: búzaliszt, -pehely, -korpa, -dara, -csíra, búzakeményítő, rozsliszt, -pehely, tönkölyliszt, durumliszt, árpaliszt, -pehely, -gyöngy, maláta (csíráztatott árpa), vadrizs, müzlikeverék.

Allergiás bőrjelenségekben gyakran alkalmazott homeopátiás szerek:


Apis mellifica: a homeopátiás szer a méhből készült speciális gyógyszerkészítési eljárással. Maga a méhcsípés gyorsan kialakuló duzzanatot okoz, égő érzetet és szúró fájdalmat okoz - a hasonlóság elve alapján akutan kialakuló duzzanatnál, amely hidegre enyhülő égő érzetet és viszketést okoz, alkalmazhatjuk homeopátiás szerként. Ilyen allergiás jelenség a csalánkiütés, de az allergiás kiütések zöme is. Ilyenkor elsőként adandó szer, emellett alkalmazhatjuk allergiás köhögésnél, kiegészítő szerként. Gyorsan ható szer, gyakran adagolhatjuk. G
yorsan kialakuló nyálkahártya duzzanatnál ( rekedtég!!, szemduzzanat, arcduzzanat) sokk veszélye fenyeget, ez már súlyos allergiás reakció, életveszélyes is lehet!
Ilyenkor mindig szükséges a beteget orvoshoz eljuttatni, és az orvos által rendelt , adott gyógyszereket alkalmazni! Ilyenkor a homeopátia csak kiegészítő szerephez juthat.
Mivel soha nem tudjuk, ki allergiás a méhecske méreganyagára, ezt a szert soha ne alkalmazzák alacsony hoemopátiás potenciában!
Histaminum: az Apissal együtt alkalmazható. Az allergiás folyamatokban jelentős szerepet játszik a histamin a szervezetben, a hagyományos allergiaellenes gyógyszerek antihistaminok, azaz ennek a vegyületnek a felszabadulását gátolják. A hasonlóság elve alapján adhatunk Histaminumot, persze magas potenciában,így nem a szervezet ellen dolgozunk, hanem segítjük a normál reakció helyreállását.
Urtica urens: a csalán latin neve, így hívjuk a belőle készült homeopátiás szert is. Azon bőrkiütéseknél alkalmazhatjuk, amelyek a csalán csípéséhez hasonlóak: duzzadt, piros, égő viszkető érzést okozó kis göböcskék, amelyek melegre enyhülnek. Ez lehet csípés, de allergiás bőrkiütés is. Az anyatej termelődésének serkentéséhez is használjuk a homeopátiás golyócskákat, a szoptatós teák is tartalmaznak növényi csalánt!
Allergiás ekzema esetén bőrpírnál alkalmazhatunk Apist, Belladonnát és Urticát is. HA hólyagok is megjelennek, akkor a Rhus toxicodendron segíthet, ha a hólyagok picik, több is van belőlük,és a hólyagok tartalma tiszta folyadék. Ha a hólyagok tartalma sűrű, sárgás, zavaros, akkor Mezereum választandó, de mivel ez már felülfertőződést jelent, orvsohoz kell fordulni. Berepedezésnél, ha az éles szélű és vérzés, a Nitricum acidum fog segíteni., télen romló, ujjbegyeken észlelhető berepedt ekzemás elváltozásokat Petroleum homeopátiás szerrel kezelünk.

Légúti és emésztőszervi allergiákban is adhatunk Apist és Histaminumot kiegészítésnek, ezek mellett pedig a tüneteknek megfelelő szer adandó.
Az allergiás hajlam maga pedig homeopátiás alkati szerrel kezelhető, az alkati szer megállapítása homeopata orvos feladata.
Bizonyított ételallergiában homeopátiás kezelés mellett is fontos az allergiát okozó tényező kerülése.

Allergiás betegségek esetén az allergén elkerülése nagyon fontos, az esetlegesen fellépő tünetek viszont jól kezelhetők homeopátiával, így a gyermekek szervezetének kémiai terhelését nem növeljük tovább. A homeopátiás szerek ugyanis biofizikai síkon hatnak - emellett a golyócskákra nem is alakul ki gyógyszerallergia.


RENDELÉS

PÉCS: Théta Központ


CEDH

Homeopátia mindenkinek