Magamról    Homeopátia    Rendelési idő    Kérdezz-felelek
Cikkek:  Közösség  Gyógyszerszedés  Hasfájós babák 
 

CSECSEMŐKORI HASFÁJÁSOK

Kisbabáknál, főleg az élet első két-három hónapjában meglehetősen gyakori panasz a hasfájás - annyira, hogy már szinte várjuk, mikor következik be.
Okaként sok mindent feltételeznek, túl sok - túl kevés táplálék lehetősége mellett felmerül a fokozott gázosság, tápszeres kicsiknél gyakrabban előfordul, és a fentiek mellett még sok egyéb oka lehet a panasznak.
Fontos, hogy fejlődési rendellenességek, táplálkozási zavarok is jelentkezhetnek görcsös hasfájás képében, így semmi esetre se álljunk neki otthon homeopátiás szerekkel sem kezelni, amíg nem látta gyermekorvos a babát. Különösen oda kell figyelni, ha ez a kólika nagyon erős, a baba nagyon sokat sír, ha sok bukással, esetleg hányással társul.
Az első hat élethétben a baba emésztőrendszere még kialakulóban van, ekkor szokja meg az anyatejet, a tápszert, ekkor alakulnak ki evési szokásai. Szükség van ennyi időre, hogy az édesanya és a kisbaba összeszokjanak, az anyuka megismerje igazán kisbabája szokásait. Ezért ez alatt az első időszak alatt, ha esetleg nyugtalan a baba, sokat sír, mert feltehetően fáj a kis hasa, akkor sem kell mindenáron kezelni.
Ilyenkor még előtérben van, hogy meg kell tanulnia büfizni, érdemes erre elég időt szánni. Ki kell alakulni, hogy a baba milyen gyakran kér enni, hogy szeret szopizni, milyen a széklete. Az édesanyának meg kell figyelni az étrendjét, mi bánthatja a papa pociját és korlátozni kell ezen ételeket.
Az is nagyon fontos, hogy általában ennyi idő alatt elmúlik a kezdeti időszak bizonytalansága, az édesanya már nem óvatosan, és félve, hanem magabiztosan, határozottan nyúl a kicsihez - a bizonytalan lelkiállapot átragad a kisbabára, nagyon megérzi és ez is oka lehet a sok sírásnak!
Hagyományosan is többféle szer áll rendelkezésre, de igazán átütő jótékony hatásról nem szoktak az édesanyák beszámolni. Rendszerint 2-3 hónapos korra magától is megszűnik a probléma.
De homeopátiával nagyon jól, hamar tudunk segíteni !
Meg kell figyelnünk néhány dolgot, mielőtt a megfelelő homeopátiás szert kiválasztjuk.
Fontos lehet, melyik napszakban sír sokat a baba, evés előtt vagy inkább utána van panasza, tud-e böfizni, ürülnek-e gázok, milyen a széklete, nem székrekedéses-e, milyen testhelyzetben enyhülnek a panaszai. Meg kell figyelni a baba evési szokásait: lassan, nyugodtan szopik-e, vagy inkább mohón, sok levegőt nyelve, bukik-e, pld. rögtön evés után emésztetlen táplálékot, vagy később savanyú szagú tejrögöket.
A leggyakrabban szóba jövő szerek a következők :
Lycopodium: A babának igen kifejezett has puffadása van, az anya által fogyasztott ételek ezt és a görcsöket jelentősen fokozhatják. 16-20 óra között a panaszok jelentősen fokozódnak.
Magnesium phosphoricum: hirtelen, élesen sír fel a baba a fájdalomtól, amely periodikusan tér vissza, enyhül, ha a kis lábakat a pocakra hajlítgatjuk, tornásztatjuk.
Colocynthis: Erős görcsös hasfájás, a panaszok a pocak masszírozására vagy a lábaknak a hasra való hajlítgatására, melegre enyhülnek. Gázok ürítése után megkönnyebbül a kisbaba.
Dioscorea villosa: Hirtelen kialakuló, éles, periodikusan visszatérő fájdalmas görcsök, amelyek összegörnyedve erősödnek, enyhülnek hátrafele kifeszülve, illetve a hát masszírozására.
Nux vomica: Nagyon mohón, türelmetlenül szopik a kisbaba, sok levegőt nyel, emiatt evés után nem sokkal megfájdul a hasa, dühösen sír. Gyakran székrekedés kíséri ezt az állapotot.
Chamomilla vulgaris: A csecsemő a fájdalmat nehezen tűri, élesen sikongat, dühös az egyébként általában kedves, jó baba. Csak karba véve, ringatva lehet megnyugtatni. Gyakran egyik arcfele piros és meleg, a másik sápadt és hideg. Hasa nagyon gázos lehet, híg zöldes bűzös a széklete, mintha tojással kevert spenót lenne.
Ha a fenti szerek valamelyike nem volt hatásos, az még nem azt jelenti, hogy nem fog használni a homeopátia. Emellett ha egy, maximum két szer után sem szűnik meg a panasz, további szerekkel való ’kísérletezgetés’ helyett homeopata orvos tanácsát kell kérni.
Bár a homeopátiás szerek a legtöbbször mellékhatás nélküliek, ne feledjük, hogy gyógyszerekről van szó, és a csecsemők kezelése felelősségteljes, sokszor nem könnyű feladat.
homeopatia.info.hu
   
 
 
 
 
 
 
homeopatia.info.hu